• NEWSLETTER

    Zapraszamy do pobrania bezpłatnego poradnika "Zwyciężyć depresję" opracowanego przez właściciela Zielonej Kliniki - lekarza psychiatrę Waldemara Olecha.
  • BLOG

    Blog prowadzony jest przez lekarza psychiatrę Waldemara Olecha oraz innych specjalistów Zielonej Kliniki. To powstający bank wiedzy oraz porad dotyczących walki z depresją, radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi i leczeniem uzależnień.
  • SPORT

    Aktywność fizyczna pomaga w walce z depresją oraz uzależnieniami. Dlatego zadbaliśmy o możliwość wykonywania ćwiczeń fizycznych w Zielonej Klinice.
  • ATMOSFERA

    Wierzymy, że atmosfera panująca w Zielonej Klinice sprzyja leczeniu chorych pacjentów.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Jak zachować równowagę

Drodzy czytelnicy,

Dzisiaj chciałbym zaprezentować Wam bardzo ciekawy artykuł rehabilitantki - pracowniczki Zielonej Kliniki - mgr Moniki Białek. W artykule znajdziecie informacje o tym jak zachować równowagę dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym. Życzę przyjemnej lektury. 

Jak zachować równowagę 

Kiedy Twoje barki nie dają już rady dźwigać trudu codzienności, kiedy brak Ci energii i witalności by iść dalej do przodu, opadasz z sił, a życie wciąż oczekuje od Ciebie byś szła do przodu to sygnał dla Ciebie. Czerwone światło, które mówi Ci zatrzymaj się na chwilę. Przyjrzyj się sobie i zrób coś w końcu dla siebie swojego ducha i ciała. Odzyskaj równowagę, spokój i harmonie w swoim życiu.

Jeśli masz problem i odprężenie się przychodzi Ci z wielką trudnością spróbuj treningu relaksacyjnego. Taki trening może znacznie zmienić Twoje życie na pełne spokoju i harmonii. Pozwoli Ci poprawić ogólne samopoczucie, przywrócić równowagę w duszy i zgłębić świadomość własnego ciała fizycznego, nastroić pozytywnie do pełnego i naturalnego funkcjonowania.

Celem relaksacji jest nawiązanie lepszego kontaktu z samym sobą, co może odbywać się na wielu poziomach: ciała, emocji, myślenia, pogłębionej sfery psychicznej oraz sfery duchowej.

Najprostszą metodą relaksacji jest pulsacja wykonywana w pozycji stojącej, która pozwoli Ci zrelaksować Ci własne ciało. Polega ona na ruchu ciała po przez spięcie się na palcach i oderwaniu stóp od podłoża na około 1-2 cm. Po czym następuje swobodne opuszczenie ciała.

Kolejna metodą relaksacji została stworzona przez Edmunda Jaocobsona. Swój trening relaksacji oparł na metodach relaksacji w jodze i zaadaptował je do potrzeb psychoterapii. Metoda ta bazuje na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni. Jej celem jest stopniowy rozwój umiejętności coraz głębszego rozluźniania mięśni.

Inną metodą jest dość powszechnie stosowany w psychoterapii Trening autogenny Schultza. Tu mięśnie rozluźniane są poprzez naszą wolę, na poziomie mentalnym - polega to na monotonnym powtarzaniu w myśli autosugestii dotyczących odczuwania ciężaru, bezwładu, ciepła i uczucia chłodu poszczególnych części ciała oraz spokojnego oddechu i bicia serca. Metoda ta uwzględnia zjawiska zachodzące w odmiennych stanach świadomości jak medytacji, czy hipnozy, a jej celem jest uzyskanie lepszego kontaktu ze swoją podświadomością.

Stosowanie w codziennym swoim życiu zaprezentowanych metod relaksacji nie jest czasochłonne ani nie wymagają dużego nakładu sił. Tak naprawdę wystarczą tylko chęci i systematyczność. Przy regularnym wykonywaniu treningu relaksacyjnego 10 – 15 minut codziennie efekty jego stosowania w Twoim życiu będą już zauważalne po kilku tygodniach. Trening relaksacyjny może być stosowany zarówno przez zdrowych ludzi jak i w leczeniu wielu schorzeń jako uzupełnienie farmakologii i psychoterapii. 

Monika Białek 

Masz problem? DZWOŃ!

Tel. 723-338-337
     722-141-121

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

SlideBar